Domki.net - Portal Budowlany - Budownictwo
Forum budowlane Reklama w portalu budowlanym Kontakt

 
Najnowsze artykuły:
Oferty firm:
  Schmees&Luehn Polska - Mosty, kładki i podesty
Aktualności:
Jaki kocioł wybrać do domu?
Kocioł grzewczy to zakup „na lata”. Dlatego przed ostateczną decyzją o zakupie kotła do domu należy się zastanowić, jaki kocioł najlepiej spełni nasze oczekiwania. Niezbędna będzie pomoc fachowca, jednak podstawowa wiedza w tym zakresie pozwoli nam na lepsze rozeznanie w rynku i zaplanowanie zakupu.

Ciepła woda czy tylko ogrzewanie?
Wybierając kocioł grzewczy musimy przede wszystkim wiedzieć czy ma on służyć jedynie do ogrzania domu, czy również do przygotowania ciepłej wody użytkowej, czyli tej, którą wykorzystujemy np. do kąpieli.
W pierwszym przypadku, będziemy potrzebowali kotła jednofunkcyjnego, który przygotowuje jedynie wodę do centralnego ogrzewania. Natomiast w drugim przypadku mamy do dyspozycji dwa rozwiązania, a wybór właściwego zależy od tego, w jakim domu mieszkamy.
Dla mieszkań oraz małych domów, gdzie wszystkie punkty poboru wody (np. krany w łazience i kuchni) znajdują się na jednym piętrze, dobrym rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny taki jak WHE 2.24 firmy De Dietrich. Podgrzewa on wodę w momencie jej poboru. Zaletą takiego rozwiązania są niewielkie wymiary urządzenia i brak strat ciepła spowodowanych magazynowaniem gorącej wody w zasobniku.

Rozwiązaniem alternatywnym jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego
z zasobnikiem (podgrzewaczem) ciepłej wody użytkowej. Taki układ zapewnia praktycznie nieograniczoną ilość ciepłej wody, dzięki czemu nie zabraknie jej nawet po odkręceniu kilku kranów jednocześnie. Dodatkowo pozwala zastosować tzw. cyrkulację. Przy jej wykorzystaniu ciepła woda użytkowa krąży w budynku i przepływa przez podgrzewacz. Jest zatem dostępna natychmiast po odkręceniu nawet oddalonego od urządzenia grzewczego kranu. Zasobniki współpracujące z kotłem mogą mieć pojemność od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Można je umieścić obok kotła lub pod nim, ale zasobniki mogą być również zintegrowane z kotłem, tak jak w przypadku kotła ELIDENS firmy De Dietrich. Całość zajmuje wtedy mniej miejsca i jest dużo bardziej estetyczna.

Jaka moc?
Przeglądając katalogi prezentujące kotły grzewcze, widzimy, że różnią się one nie tylko kształtem i konstrukcją ale również mocą grzewczą. To od niej zależy, czy w domu będzie odpowiednio ciepło. Aby najlepiej dobrać moc kotła do rzeczywistego zapotrzebowania, należy poradzić się projektanta lub instalatora. Przy obliczaniu wymaganej mocy kotła trzeba wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię domu ale również straty cieplne zależne np. od wielkości okien, izolacji cieplnej, położenia budynku. Przyjmuje się, że na potrzeby centralnego ogrzewania domu o powierzchni 200 m2 potrzebny jest kocioł o mocy od ok. 15 kW (nowoczesne budownictwo) do ponad 30 kW (dla domów starszej konstrukcji). Różnice w zapotrzebowaniu na moc mogą być zatem bardzo duże. Dobrze dobrany kocioł, z pełną mocą pracuje tylko przez część sezonu grzewczego – w sumie kilkanaście dni. Ważne jest więc, by kocioł mógł jak najlepiej dostosować moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego należy zwrócić uwagę na możliwość płynnego dostosowania mocy z jakimi może pracować urządzenie do chwilowego zapotrzebowania budynku na ciepło. Zależy ono m.in. od zmieniającej się pogody – im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej ciepła musimy dostarczyć do pomieszczeń.

Oszczędna praca
Decydując się na zakup kotła grzewczego pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na jego sprawność. Wartość ta określa na ile efektywnie i oszczędnie kocioł wykorzystuje energię dostarczaną w paliwie np. gazie ziemnym. Właśnie ze względów ekonomicznych coraz bardziej popularne, również w Polsce, stają się kotły kondensacyjne. Odzyskują one dodatkową energię przez skroplenie zawartej w spalinach pary wodnej. Ta nowoczesna technologia pozwoliła na zwiększenia sprawności kotłów grzewczych o ponad 30% w porównaniu do starszych konstrukcji. Oznacza to, że miesięczne na ogrzewaniu oszczędzimy kilkaset złotych. Opisaną wyżej technologię zastosowała firma De Dietrich w stojących kotłach gazowych ELIDENS oraz wiszących INNOVENS i MCR. W bieżącym roku na rynku pojawiły się również kondensacyjne kotły na olej opałowy – GTU 1200 C.

Wygodna obsługa
Ważne jest, by kocioł nie wymagał od nas uciążliwej obsługi. W przypadku kotłów na paliwo stałe nie da się tego uniknąć. W przypadku kotłów gazowych i olejowych, nie musimy tracić czasu na sterowanie ich pracą. Urządzenia renomowanych producentów, posiadają zintegrowane systemy samodzielnie regulujące pracę kotła. Firma De Dietrich oferuje klientom kotły wyposażone w różne rodzaje automatyki – przykładem jest system sterowania oparty na mikroprocesorowej konsoli DIEMATIC 3. Regulację taką nazywamy pogodową, ponieważ czujniki na zewnątrz i wewnątrz budynku śledzą zmiany temperatur i optymalizują pracę kotła. Pracuje wtedy maksymalnie skutecznie i oszczędnie. Dodatkowo urządzenie pozwala programować różne temperatury w domu w ciągu dnia, a także podczas urlopu domowników. Co istotne, dostępne są również bezprzewodowe systemy sterowania, które nie wymagają stosowania kabli. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne podczas modernizacji instalacji grzewczych.

Trwałość i serwis
Kupno kotła grzewczego, to zakup „na lata”. Dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jakość urządzenia, gwarancję udzielaną przez producenta, a także dostępność autoryzowanego serwisu. Należy również pamiętać o tym, że pierwszego uruchomienia kotła powinna dokonać autoryzowana przez producenta firma instalacyjna.
{views}

Content Management Powered by CuteNews

 

 

firmy budowlane

nieruchomości

Artykuły - Styropian, wełna mineralna, ocieplanie budynków i wiele innych
 

Styropian
Wełna mineralna